edit prosinec 2008: - snímek zvítězil v listopadovém kole Česká astrofotografie měsíce - na klik ZDE

NGC 1499 je obří emisní oblak pokrývající 1×4 stupně oblohy v Perseovi a je vzdálená 1000 světelných let. Byl objeven roku 1884 E.E. Barnardem a jméno dostal po tvaru státu Californie. Mlhovina je známá svojí velmi slabou plošnou jasností a k jejímu vizuálnímu spatření je nutná velmi tmavá obloha. Lynds 1499, velký temný oblak mlhovinu ohraničuje a roztahuje se do vzdálenosti 2 stupňů na sever. Známý je i zdroj ionizace, kterým je hvězda HD24912 nebo Xi Persei viditelná ve spodní části snímku. Tato masivní hvězda typu O má hmotnost 14 Sluncí a povrchovou teplotu 27 600 stupňů - více než 4 × větší, než ta naše, Slunce.

Mlhovina je přes svoji enormí velikost plošně velice slabá a její přítomnost je v triedru 15×70 za kvalitní noci spíše tušitelná rozdílem v jasu vůči pozadí. Tento objekt se stal nadobro posledním, který byl focený starým dalekohledem. Ten je již teď použitelný pouze pro vizuální použití, korektor je připraven na cestu k novému majiteli. Nezbývá mi nic jiného, než čekat na zpožděnou dodávku nového přístroje z Francie.

Zároveň musím připomenout, že stavba pozorovatelny nyní velice aktivně probíhá a pravděpodobnost, že se v ní bude brzy fotit je poměrně veliká. Fotky ze samotné stavby konstrukce přidám příští týden. Stávající jsou k nalezení zde.


H-Alfa+RGB: (větší verze: zde)


H-Alfa: (větší verze: zde)