Pevné pozorovací stanoviště, slušná obloha, možnost zaklapnout střechu a za 5 minut ležet v posteli ... co víc si může "člověk" přát.

Ten kdo okusil a pár měsíců tahal všechno potřebné vybavení z bodu A do bodu B určitě ví co to obnáší. V lepším případě snést sadu kufrů po schodech a následně na zahradu (většina lidí však do auta), poté přenést těžkou montáž, závaží, autobaterku, natáhnout si elektriku, přinést dalekohledy, spacák, karimatku - vše sestavit, ustavit montáž, otestovat, nastříkat se repelentem proti komárům (v zimě se obléct třikrát) ... mezitím doufat, že se nezatáhne a pak konečně, když všechno klapne, exponovat. Asi tak vypadá ta úplně první fáze získávání snímků. Ta druhá, možná ještě horší následuje při balení, v horším případě po příchodu mraků. V létě kolem 3.00, v zimě kolem 6.00 ráno. Při odnášení autobaterky a montáže v tuto "noční dobu" nemám daleko k infarktu. K tomu všemu se ještě dají připočíst zimní teploty. Po 4 hodinách ruční pointace, jsem nemohl skoro chodit a prsty neměly daleko od křížaly. Všechny tyto meziprocesy mě už delší dobu vedly k myšlence, vybudovat někde na zahradě stálé pozorovací stanoviště.

Původně jsem si chtěl postavit něco na způsob jednoduchého pozorovacího domku, jenže se vyskytl problém. Všude na zahradě byly buď stromy, nebo z nějakého úhlu svítila lampa ... nebo bylo místo dokonce rezervované - "tady bude jednou rybníček" .. "tady stojí v létě altánek..." ... znáte to. Kolem dubna jsem od rodičů dostal návrh, pravděpodobně ze zoufalství, že jim jedno z míst přeci jen obsadím, vybudovat multifunkční "budovu", která by v něčem posloužila i jim (uskladnění zahradních potřeb apd.). Tím se lehce vyřešila otázka financování a šel jsem směle do toho .). V současné době jsem ve fázi bourání původního objektu, staré kůlny místo které pozorovatelnu postavíme. V této sekci bych rád postupně umisťoval fotografie z průběhu tohoho, pro mě jakožto člověka který má obě ruce levé, nelehkého úkolu. V plánu je dokončení stavby do zimy 2008, výška ve které bude technika umístěna je kolem 4m nad zemí. K tomuto účelu již mám domluvený dostatečně veliký sloup pro montáž, který bude nutno velice pevně upnout a zabetonovat. Střecha bude odsouvatelná s výhledem na většinu oblohy krom pár stupňů na západ, kde blokuje výhled strom. Jih lehce stíní špička smrku, který půjde taky dolů ... jen o tom soused ještě neví :).UPDATE 16.2.2009 - při založení tohoto vlákna jsem ještě nevěděl, co mě čeká. Už je to skoro rok, co jsem započal s přípravami a se samotnou stavbou (květen 2008). To, co se od té doby stalo můžete vidět v linknuté galerii na Googlu (viz. níže).

V prvotní fázi bylo nutno rozbourat původní objekt, který se sotva držel na nohou. Na první pohled práce jednoduchá, výsledně ale velmi pracná. Objekt totiž nebyl prázdný ale uchovával nastřádané poklady za poslední století. Vše bylo nutné nejprve přenosit. Následně sundat plechy ze střechy a vše po prkně rozebrat a co byla největší sranda, ručně pilou rozřezat a uskladnit. Na cirkulárku se mi to s tolika hřebíky tahat nechtělo, a tak jsem alespoň procvičil pravačku :).

Další časově náročná a hlavně z nynějšího pohledu zbytečná operace, byla stavba pilíře. Ze současného pohledu bych raději koupil 3× více betonu a celý sloup vybetonoval až po podlahu samotné pozorovatelny. Není vyloučeno, že něco podobného ještě uskutečním.

Těsně před zimou jsem stihl připravit veškeré základny pro nosné trámy a při prvním napadnutí, resp. zapadnutí do sněhu, dorazily i objednané trámy. Celou zimu tak prakticky ve veškerém volném čase, který jsem měl, probíhala samotná stavba pozorovatelny. V současné době jsem těsně před prvním světlem. Chybí jen přidělat kolečka na střechu a navařit sloup pro dalekohledy. Obojí je připravené a uskuteční se tento týden. Další věcí, kterou řeším je vybavení pozorovatelny. Smozřejmě se snažím, aby budova neobsahovala nic "cenného". Mám tedy připravené hezky okousané PC, které bude sloužit pro dálkové ovládání při focení, pojízdný stůl a ukotvitelné vysouvací rameno pro pointaci pomocí TV. Jedná se tedy spíše o drobnosti, které už pro mě nejsou tak náročné.

Na přelomu jara/léta 2009 mám v plánu zavežení a zarovnání terénu v prvním patře, vytvoření podlahy (dlaždice/beton) a následné dodělání pokrytí ve spodní části. Práce je tedy stále dost, ale fotit a pozorovat by se mělo tak do měsíce.